Drogowskazy znalezione w piwnicy

To może się jeszcze przydać – słychać słowa sprzątających domowe zakamarki.

Nie wyrzucaj, bo nigdy nie wiesz, na co ci się to może przydać. Może komuś jeszcze będzie to potrzebne. Nawet jeśli teraz nie jest.

Takim oto sposobem, zmniejsza się miejsce w domowych piwnicach, garażach, strychach. Gromadzimy rzeczy, o których potem zapominamy na parę dobrych lat. One zaś czekają, by znów przeżywać okres swojej dawnej świetności i być w centrum uwagi.

Dziś w piwnicy znalazłem dawno nie czytaną książkę “Drogowskazy“, którą swoimi myślami zapełnił Dag Hammerskjold.

Prawdę mówiąc nigdy jej całej nie przeczytałem, bo do czytania jednym tchem się nie nadaje. To bardziej zbiór myśli, dających do myślenia i pomagających odkryć świat widziany oczami drugiego człowieka.

Choć książka wydana prawie 40 lat temu, a tekst skreślony w 1949 r. to słowa wciąż pobudzają do zastanowienia.

Dziś dłużej zatrzymałem się na słowach, którymi chcę się z Tobą podzielić:

” W każdej chwili wybierasz samego siebie. Ale – czy wybierasz siebie? Twoje ciało i twój duch mają tysiące możliwości; możesz zbudować wiele swoich “ja”. Lecz tylko w jednej z tych możliwości realizuje się zgodność wybierającego z tym, co wybrał. Tylko w jednej możliwości, którą znajdziesz dopiero wtedy, gdy odrzucisz wszelkie szanse czegoś innego, po co sięgałeś ciekawie, nęcony podziwem i pożądaniem, przelotnym i za płytkim, by mogło ci zapewnić udział w mocnym przeżywaniu wzniosłego misterium życia i dać ci świadomość ogromu powierzonego ci kapitału, jakim jest twoje “ja”. 

Dag Hammarskjold Drogowskazy

Podziel się, jeśli uznasz, że warto 😉