Sukces jest dla ciebie

Cała wiedza i mądrość są w nas – te słowa należące do mojej przyjaciółki, towarzyszą mi od lat i wciąż odkrywam je na nowo. Rozbrzmiały ponownie, gdy zanurzyłem się w lekturze książki Davida Hawkinsa. Zadziało się tak jak wtedy, gdy uderzając w klawisz jednego fortepianu, budzimy ten sam dźwięk w drugim, stojącym opodal.

Znane jest nam pytanie: Jak osiągnąć sukces?

Też zadawałem je nieraz i myślałem, że jest właściwe, choć odpowiedzi, które się pojawiały, nie do końca były tymi, których oczekiwałem. Ta książka uświadomiła mi, dlaczego tak się działo. Zadawałem złe pytanie. To właściwe brzmi bowiem:

Jak odkryć sukces, który jest we mnie?

Dopóki nie przeczytałem tej wyjątkowej książki, myślałem o sukcesie jako czymś zewnętrznym, co się zdobywa, osiąga, co trzeba wypracować. Okazało się jednak,  że jest zupełnie inaczej. Sukces to ziarno, które każdy z nas nosi w sobie i TYLKO OD NAS zależy, czy coś z niego wyrośnie, czy może zmarnieje, uschnie i nigdy nie ujrzy światła dziennego, by cieszyć nasze i innych oczy.

Przepis na sukces ukryty w słowach pełnych pozytywnej energii

Książka “Sukces jest dla ciebie” to dla mnie odkrycie roku. Jedna z tych, które wzięte do ręki, emanują pozytywną energią.  Rzadko którą książkę czytam dwa razy. Tę tak i wciąż odkrywam w niej nowe myśli, punkty widzenia, sposoby działania, które mogę zastosować w swoim życiu. Nie jestem biznesmenem, ale po przeczytaniu tej książki, myśli, by nim zostać, pojawiają się coraz częściej.

Każdy z nas może postrzegać sukces inaczej i dla każdego może być czymś innym, ale są zasady, które są niezmienne. Stosowane w życiu, stają się gwarancją prawdziwego sukcesu – nie tylko tego pozornego, związanego z pieniędzmi. A tak przecież zwykle kojarzony się sukces, do którego dążymy i którego być może zazdrościmy innym.

Sukces jest dla ciebie. David Hawkins - fragment

Sukces – marzenia na wyciągnięcie ręki

“Ile potrzeba czasu, żeby osiągnąć sukces?

Chwilkę. Sekundę. Gdy tylko decydujemy się na określony sposób bycia, już  to mamy. Tego nie ma “na zewnątrz”. Nie chodzi o to, co posiadamy,  ani o to, co robimy. Działanie jedynie przyczynia się do sukcesu, a posiadanie tylko go upiększa. Sukces tworzymy dzięki temu, kim jesteśmy. Wymaga to jedynie postanowienia, że będziemy istnieli w określony sposób. Nie potrzebne są tytuły magistra, dyplomy, kursy korespondencyjne, nudne wykłady, czy warsztaty.

Kiedy wybierzemy określony sposób bycia, w oczach ludzi nabierzemy nowego znaczenia. To, czy będziemy w ich życiu, czy też nie, będzie miało dla nich znaczenie. Nasze uczestnictwo w ich imprezach, będzie dla nich istotne. Ludzie będą dumni, że dla nas pracują. Zaczną się zachowywać tak, jak gdyby sama znajomość z nami była zaszczytem. Pozytywne cechy są zaraźliwe. Ludzie są jak kamertony. Mają naturalną tendencję do dostrajania się, na zasadzie rezonansu, do tonu, z jakim wibrujemy.”

To esencja książki Sukces jest dla ciebie.

Punktem wyjścia jest to, kim jesteśmy, a nie to, co i jak robimy. To drugie wynika z pierwszego i decyduje o jego jakości. Jest jak fundament ze skały, bez którego nawet najpiękniejszy dom sukcesu, zawali się przy pierwszej lepszej okazji. Emanujemy tym, kim jesteśmy i co nosimy w sobie. Tego nie da się ukryć i nikogo tak naprawdę nie da się oszukać. To się czuje i dlatego spotykając prawdziwych ludzi sukcesu, wiemy, że nimi są.

Czy po przeczytaniu książki Davida Hawkinsa mamy szansę nimi się stać? Owszem. Podążając za wskazówkami, które nam zostawił, wiele rzeczy zaczniemy widzieć inaczej, niż dotychczas. Skupiając się przede wszystkim na tym, co jest w nas, odkrywać będziemy uśpione pokłady możliwości, talentów, naturalnych predyspozycji i cech, o których nigdy do tej pory nie myśleliśmy w kontekście sukcesu. Przede wszystkim zaś, zaczniemy inaczej patrzeć na siebie i innych, szukać sposobu na tworzenie relacji typu wygrany-wygrany, pielęgnować i rozwijać to, co w nas wyjątkowe, niepowtarzalne, wyróżniające się w tłumie.

Prawdziwy sukces – czy dla każdego

David R. Hawkins
David R. Hawkins

“Wszyscy możemy osiągnąć sukces. Każdy może sprawić, że inni poczują się ze sobą dobrze. a postępując w ten sposób, sami zaczynamy się czuć dobrze ze sobą. W rezultacie zmierzamy w coraz bardziej pozytywnym kierunku, gdzie sukces jest tylko produktem ubocznym tego, kim jesteśmy. Sukces jest jak szczęście. Wiemy, że nie da się osiągnąć szczęścia, usiłując być szczęśliwym. Szczęście wynika z życia w określony sposób, bycia ze sobą w określony sposób i posiadania określonej osobowości.

Jednym z największych sekretów sukcesu jest to, że nie da się go osiągnąć, dążąc do niego. Sukces, tak jak szczęście, wynika samoistnie z tego, kim jesteśmy, z naszego wewnętrznego nastawienia. Kiedy staliśmy się określoną osobą, sukces jest tak automatyczny, że w najmniejszym stopniu nie jesteśmy nim zainteresowani. Jest jak powietrze. Przyjmujemy go za pewnik. Czy martwimy się, że zabraknie nam powietrza? Z góry wiadomo, że będziemy mieli wystarczającą ilość powietrza. Zakładamy, że tak jest. To pewnik.

Podobnie jest z sukcesem, dlatego i ty możesz odnieść sukces.

Perełki sukcesu

Tych znajdziesz całe mnóstwo w książce Hawkinsa. Poparte przykładami przemyślenia, przywołają w pamięci sytuacje z naszego życia. Czasem podobne, a czasem wprost przeciwne. Zrozumiemy wtedy, czemu dana historia zakończyła się tak, a nie inaczej.
Mając takiego przewodnika, chęć zrobienia czegoś wyjątkowego, zajęcia się tym, co być może odkładamy od lat, rośnie z każdą kolejną przeczytaną stroną.

Sukces jest dla ciebie. David Hawkins - okładka tył

Czy książka jest odkrywcza?

Dla mnie tak. Podchodzi do tematu sukcesu od innej strony. Skutecznie przekonuje, że sukces jest w naszych rękach i nie zależy od zewnętrznych okoliczności. One owszem, są ważne, ale nie najważniejsze. Sukces bowiem opiera się na mocy, która jest w nas, a nie na sile, z jaką działamy, walcząc ze światem pełnym przeciwieństw i trudności.
Ta moc jest jak światło w ciemnym pokoju. Nie skupia się na walce z mrokiem, bo wie, że w jej obecności, on nie ma żadnych szans. A najwspanialszą wiadomością jest to, że ta moc obecna jest w każdym z nas. Wystarczy tylko ją odkryć i w tym właśnie pomaga nam David Hawkins i robi w sposób wyjątkowy.

 

Mógłbym tu zamieścić jeszcze sporo cytatów, podzielić się kolejnymi przemyśleniami, ale zamiast tego, zapraszam Cię do lektury tej wyjątkowej książki. Znajdziesz ją w księgarni Wydawnictwa Virgo

Podziel się, jeśli uznasz, że warto 😉