Szczęście bajkami cerowane

Jesteś szczęśliwy?

Czy może nie jesteś, ale wciąż bardzo chcesz?
A może byłeś szczęśliwy, tylko w myśl zasady, że nic nie trwa wiecznie, szczęście gdzieś się ulotniło?

Czy można być szczęśliwym przez cały czas, każdego dnia?

Zawsze jestem szczęśliwy – prawda, czy fałsz?

Do niedawna myślałem, że fałsz. Zmieniło się to po przeczytaniu pewnej książki. Takiej o szczęściu, o lubieniu siebie, o zadziwieniu światem i o dziecku, które każdy z nas ma w sobie od zawsze.

Wiedziałem, że nie muszę szczęścia szukać, bo ono jest we mnie i mogę z niego korzystać kiedy tylko zechcę. Ale żeby myśleć: zawsze jestem szczęśliwy – na to nie wpadłem. Bo jak każdy człowiek, mam swoje lepsze i gorsze dni. Przeżywam chwile smutne i pełne zatroskania, czuję złość i gniew, a czasem marnuję czas, bo nic mi się nie chce. A przecież szczęście to radość, spokój, entuzjazm, zapał, energia do działania, wolność i ogólny dobrostan. Jak połączyć te zupełnie przeciwne brzegi?

Ten, kto napisał przeczytaną przeze mnie w Nowy Rok książkę, to wie i swoją wiedzą dzieli się w naprawdę wyjątkowy sposób. Dawno nie czytałem tak ciepłej i refleksyjnej książki.
Szczęście bajkami cerowane – bo o niej mowa, to książka pełna wiedzy i zaskoczeń, małych i dużych odkryć, dziecięcej radości zmieszanej z rodzicielską mądrością.

Niech nie zmyli cię tytuł. To nie są zwykłe bajki. To podróż, do której zostajemy zaproszeni już na samym początku, i która nie zakończy się wraz z ostatnią zapisaną stroną. Moja wciąż we mnie trwa, a właściwie to ja wciąż w tej podróży jestem.

Szczęście bajkami cerowane - fragment - Jak to możliwe, że zawsze jestem szczęśliwy

Zawsze jesteśmy szczęśliwi

Wracając do pytania: czy można być szczęśliwym przez cały czas?

A czym można przestać być sobą?
Tak, jak zawsze jesteśmy tym, kim jesteśmy, tak samo zawsze jesteśmy szczęśliwi. Tylko nie zawsze tak się czujemy.
Nie każdy z nas czuje się sobą. Bywa, że przez całe życie mamy wrażenie, że w głębi jesteśmy zupełnie innym ludźmi. Ale to nie zmienia faktu, że w każdej sekundzie my to my. Choć nie zawsze tak się czujemy.

Tak samo jest ze szczęściem. Zawsze jestem szczęśliwy, choć nie zawsze tak się czuję. Nie zawsze tryskam energią od pierwszych chwil po przebudzeniu i wciąż sporo jest chwil, gdy smutek wypełnia moje myśli. Ale odkąd przeczytałem “Szczęście bajkami cerowane”, mam wrażenie, że poczucie szczęścia rośnie w siłę, zwiększa zasięg, wypełnia więcej chwil w ciągu dnia. Czasem wystarczy, że pomyślę: jestem szczęśliwy – by zrobiło się jaśniej we mnie i wokół mnie. A że lubię być szczęśliwy, to słowa te powtarzam bardzo często.

Dzięki wiedzy, którą podzielił się autor książki, inaczej na siebie patrzę. Więcej dostrzegam, głębiej sięgam myślami, bardziej siebie rozumiem. Od lat stawiając innych na pierwszym miejscu, nie mam łatwego zadania, gdy chodzi o zmianę tego nawyku. Ale dzięki takim książkom, jak ta, robię kolejne kroki w stronę siebie. Coraz bardziej siebie lubię, doceniam i o siebie się troszczę. Myślę, że powoli dołączam do grona ludzi, nie tylko żyjących w przekonaniu, że są szczęśliwi, ale też czujących się tak na co dzień.

Jacy to ludzie? Zobacz, może już do nich należysz:

“Zadziwienie i radość są codziennym chlebem ludzi, którzy lubią siebie. Podróż z osobą, która lubi siebie, będzie ciekawa bez względu na miejsce, które się odwiedza. Przyniesie z pewnością nieoczekiwane odkrycia i pozostawi wiele wyjątkowych wspomnień.

Ludzi, którzy siebie lubią, cechuje łagodność i pewna lekkość. Nawet gdy się trudzą, wyglądają tak, jakby wszystko przychodziło im z łatwością. Są prawdziwi i zaangażowani, kiedy walczą, gdy tańczą, gdy się bawią, gdy się kochają, gdy myją naczynia, lub robią prezentację dla bardzo wymagającej publiczności. Również wtedy, gdy w samotności i milczeniu podziwiają deszcz lub zachód słońca.”

Bycie szczęśliwym człowiekiem nie wymaga żadnej zmiany. Nie musimy nic robić, by być szczęśliwi, bo już tacy jesteśmy. Sęk w tym, by czuć się tak każdego dnia i dzięki temu żyć pełną piersią, z wdzięcznością przyjmując wszystko, co się wydarza, co nas spotyka i co sami tworzymy każdego dnia.

Szczęście bajkami cerowane - fragment - Jak to możliwe, że zawsze jestem szczęśliwy

Szczęśliwi ludzie podążają ścieżką zadziwienia

Cóż. Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić cię do lektury książki Szczęście bajkami cerowane“. Gdy ją przeczytasz, dotrzesz w końcu do tej oto zachęty autora, Tomasza Chodkowskiego:

“Podążajcie ścieżką zadziwienia, bo tylko w ten sposób zapewnicie sobie ciekawe życie, u którego kresu nie będziecie niczego żałować. Jeśli podejmujecie decyzję o zmianie, pamiętajcie, że jest ona procesem, w którym cieszyć się trzeba z każdego kolejnego kroku. Dostrzegajcie drobne rzeczy, bo to właśnie one poprzedzają nadpływającą falę. Pozwólcie sobie na różnorodność i nie złośćcie się, kiedy płyną po waszych policzkach łzy. Obserwujcie je z łagodnością, pamiętając, że nic nie jest takie, jak wygląda na pierwszy rzut oka.
Bez względu na to, kim jesteście i jakie doświadczenia nosicie w plecaku, wasze życie może być lepsze, ciekawsze i bardziej esencjonalne.”

 

Podziel się, jeśli uznasz, że warto 😉