Dlaczego nie umiemy cieszyć się życiem tu i teraz

“Z punktu widzenia ego obecna chwila prawie nie istnieje. Tylko przeszłość i przyszłość są dla niego ważne. Następuje przez to całkowite odwrócenie rzeczywistego obrazu sytuacji i właśnie z tej przyczyny umysł nastrojony na tryb egotyczny działa w sposób tak zaburzony. Nieustannie zaprząta go wskrzeszanie przeszłości, kim bowiem jesteś bez niej? Umysł egotyczny stale wybiega w przyszłość, żeby zapewnić sobie dalsze trwanie, i szuka w niej ulgi lub spełnienia. „Pewnego dnia, kiedy zdarzy się to, tamto czy owo – mówi – będzie mi wreszcie dobrze. Znajdę szczęście i spokój”.

Nawet wtedy, gdy ego pozornie zajmuje się teraźniejszością, tak naprawdę wcale jej nie dostrzega.
Widzi całkowicie fałszywy jej obraz, bo patrzy na nią oczami przeszłości. Lub też wyznacza teraźniejszości rolę narzędzia, służącego jedynie do osiągnięcia celu, ten zaś nieodmiennie leży gdzieś w przyszłości, którą umysł wyświetla sobie jak przeźrocza. Przyjrzyj się swojemu umysłowi, a zobaczysz, że tak on właśnie pracuje.

Klucz do wyzwolenia tkwi w bieżącej chwili. Nie możesz jej jednak znaleźć, dopóki jesteś swoim umysłem.”

Eckhart Tolle “Potęga Teraźniejszości”

Niedawno wróciłem do lektury tej wyjątkowej książki, by na nowo odkryć to, o czym już wiem, ale co wciąż nie jest częścią mojego życia. Nie umiem jeszcze cieszyć się życiem tu i teraz tak często, jakbym tego chciał i jak jestem tego wart.

Bywa, że jestem zmęczony myśleniem i tęsknię za chwilami bezmyślności. Gdy tak się dzieje, siadam i obserwuję miejsce, w którym jestem, słucham dobiegających do mnie dźwięków, przyglądam się myślom. I wiesz? Pomaga. Uwalnia od despotycznego umysłu. Co więcej: rozbudza wdzięczność za to, co dostrzegam jakby na nowo. Odblokowuje dostęp do wiedzy pochodzącej ze Źródła Wszystkiego. Źródła, które bije Tu i Teraz. Tu, gdzie toczy się życie.

Jakby to nie było oczywiste, prawda? A jednak nie jest. Bo mało kto naprawdę umie cieszyć się życiem tu i teraz. Za bardzo zajęci jesteśmy rozpamiętywaniem przeszłości o planowaniem przyszłości. Tak, jak pisze Eckhart, marzymy o tym, by KIEDYŚ, GDZIEŚ, robić COŚ, – wtedy dopiero będziemy cieszyć się życiem tu i teraz….

A przecież nie ma KIEDYŚ. Jest tylko TERAZ. Wiemy o tym, a mimo wszystko i tak nawet w tej chwili myślami błąkamy się w chwili, której nie ma…. Czas to zmienić. Czas wrócić do TERAZ i zacząć cieszyć się życiem 🙂

Podziel się, jeśli uznasz, że warto 😉