Co zrobić, gdy boimy się prosić o pomoc

Zasada 18

Kiedy prosisz, najczęściej możesz tylko zyskać.

 

“Musisz prosić. Moim zdaniem, proszenie to najpotężniejsze na świecie i najbardziej zaniedbywany klucz do sukcesu i szczęścia.”

Percy Ross – multimilioner i filantrop

Gdy trzeba prosić o pomoc, o cokolwiek, w ważnych i błahych sprawach – czy przychodzi ci to z łatwością, czy może masz opory?

To paradoks, ale lęk przed proszeniem, to jeden z większych problemów, który powstrzymuje większość ludzi na drodze do celu.

Jeśli nie ma takiej osoby albo sprawy, w jakiej bałbyś się prosić – pomiń ten krok. Ale jeśli masz z tym problem, czytaj dalej…

Dlaczego boimy się prosić o pomoc

Dlaczego nie prosisz, gdy czegoś potrzebujesz, a co ważne jest na danym etapie twojego rozwoju, czy sytuacji życiowej?

Być może obawiasz się, że:

 • ktoś Ci odmówi,
 • będziesz sprawiać wrażenie biednego,
 • inni pomyślą o Tobie jako o nieudaczniku,
 • będziesz wyglądać głupio albo wręcz idiotycznie,
 • odmowa będzie oznaczała krytykę Twojego pomysłu,
 • ktoś powie NIE.

Tak naprawdę najczęściej to my sami odmawiamy sobie, zanim ktokolwiek będzie miał szanse to zrobić. Smutne, ale prawdziwe.

“Nie zakładaj, że spotka cie odmowa. Podejmij ryzyko i poproś o to, czego potrzebujesz lub czego chcesz. Jeśli ci odmówią, twoja sytuacja wcale nie będzie gorsza od tej, w której byłeś jeszcze przed chwilą. Jeśli otrzymasz to, o co prosisz, tylko będziesz mógł sobie pogratulować. “

Jack Canfield

 

5 wskazówek dla tych, którzy boją się prosić o pomoc

Jeśli w swoim życiu wciąż boisz się prosić o pomoc, oto kilka wskazówek, które być może sprawią, iż prośba będzie skuteczniejsza, bo nasze nastawienie i podświadomie sygnały wysyłane do innych będą napełnione większą pewnością siebie i osobistym przekonaniem o słuszności prośby:

1. Zanim poprosisz, wzbudź w sobie przekonanie, że otrzymasz. Proś tak, jakbyś się spodziewał, że otrzymasz, ale z perspektywy, jakbyś już otrzymał to, o co zamierzasz prosić. Poczuj radość z otrzymania pozytywnej odpowiedzi i idź, spodziewając się usłyszeć słowo TAK.

2. Przyjmij z góry założenie, że możesz otrzymać to, o co chcesz prosić. Idź z przekonaniem, że jesteś tego wart, godzien, że zasługujesz na to. Poczuj się właściwym człowiekiem, w którego rękach owoc prośby będzie bezpieczny i dobrze wykorzystany. Zakładaj zawsze na plus dla siebie. Nie na minus.

3. Proś tych, którzy wg ciebie mogą ci to dać. Zweryfikuj potencjalnych darczyńców i poproś tę osobę, która wyda ci się najwłaściwsza.

4. Swoje prośby przedstawiaj jasno i konkretnie. Niejasne prośby przynoszą niejasne rezultaty. Proś o konkretną sumę.

 • Wyrażaj się jasno co do terminu ( zamiast mówić: chciałby spędzić z tobą trochę czasu w najbliższy weekend; powiedz: chciałbym iść z tobą w sobotę do kina a po nim na długi spacer, zakończony kolacją przy świecach).
 • Przedstawiaj swoje oczekiwania co do cudzych zachowań – ważne w rodzinie, gdzie określenie: chcę byś mi pomagał w ogrodzie – nie daje jasnych sygnałów, czego tak naprawdę oczekujemy. Lepiej powiedz: chcę, byś mi pomógł dziś wyrwać chwasty w tej części ogrodu, która jest za naszym domem. Proszę, byś mi pomogła dziś zrobić pranie i wyprasować to, co już wyschło po ostatnim. Konkret: czas, zakres, miejsce.

5. Ponawiaj prośby, stosując odstępy czasowe. Potrzebne jest to wtedy, gdy usłyszysz słowo NIE.Nigdy nie wiesz, czy nie zmieniła się sytuacja finansowa potencjalnego inwestora czy wspólnika. Nie wiesz, czy ponawiając prośby, w końcu nie usłyszysz słowa TAK. Poproś, gdy:

 • minie trochę czasu,
 • zdobędziesz nowe dane dotyczące sprawy w której prosisz,
 • dana osoba bardziej Ci zaufa,
 • poprawi się sytuacja finansowa Twoja, dzięki czemu będziesz bardziej wiarygodny,
 • okoliczności ulegną zmianie,
 • poprawisz swoje umiejętności w dziedzinie perswazji

 

Zobacz ile tracisz, gdy boisz się prosić o pomoc

Patrz i ucz się od dzieci. Jak bardzo “namolne” potrafią być, wie chyba każdy rodzić i starsze rodzeństwo. Proszą do upadłego. Bywa, że stosują wymuszenia płaczem lub histerią, ale tego nie polecam z wiadomych powodów.

By osiągnąć sukces i cel, do którego zmierzasz, narażony będziesz nieraz na ryzyko. Między innymi na ryzyko odmowy. To następna zasada, którą warto poznać, by twoja droga stała się łatwiejsza, przyjemniejsza i przynosiła jak najlepsze owoce.

Na koniec weź zeszyt, coś do pisania i zapisz (mało kto robi, to, do czego zachęca się w książkach, ale nawet jeśli zrobi to jedna osoba i pomoże to w zmianie myślenia, działania, w pokonaniu blokad i barier, to warto o tym napisać):

 1.  Listę rzeczy, o które dotąd nie prosiłeś, a które chciałbyś mieć, użyć jako wsparcie w twoich projektach, w pracy czy w szkole.
 2. Obok każdej z tych rzeczy zapisz, jak sam powstrzymujesz się od poproszenia o daną rzecz, czy w danej sprawie. Jakich wymówek używasz, co Cię blokuje, czego się boisz.
 3. Następnie napisz, jaką cenę płacisz za to, że dotąd nie poprosiłeś o to.
 4. Na koniec dopisz, co byś zyskał, gdybyś zdobył się na odwagę, by postawić ten krok i poprosił o to.

 

Pamiętaj przy tym słowa, które sprawdziły się w moim życiu:

Prosząc, możesz albo zyskać, albo zostać z tym co masz, zanim zdecydujesz się na wypowiedzenie prośby.

Nie wiem, czy komukolwiek zdarzyło się wylecieć z pracy, gdy odważył się poprosić o podwyżkę.

 

Na podstawie: J.Canfield “Zasady Canfielda

Podziel się, jeśli uznasz, że warto 😉