Jak pokonać przeszkody na drodze do celu

Zasada 8.

Znajomość przeszkód to jeden ze sposobów na ich pokonanie.

Idąc drogą ku przemianie swojego życia, napotkasz przeróżne trudności i to, co może cię zniechęcić do dalszej wędrówki. Prócz sprzyjających zdarzeń, które będą coraz częściej utwierdzać cię na drodze do spełnienia marzeń i pragnień, pojawiać się będą również przeszkody. Ale…

Jeśli będziesz wiedział jakie, potraktujesz je jako coś, co miało się wydarzyć. Nie będzie to dla ciebie zaskoczeniem, gdy doświadczysz trzech stanów:

  1. Wahania – zjawiają się tuż po tym, jak wyznaczysz sobie jakiś konkretny i niemały cel do osiągnięcia. Za i przeciw będą tańczyć w twojej głowie, doprowadzając cię do obłędu, z którego jedynym wyjściem, będzie się wydawać rezygnacja i chęć powrotu do ciepłych pantofli obecnej rzeczywistości – może nie najlepszej, ale zawsze znanej. Pojawiać się będą wszystkie możliwe i niemożliwe powody, dla których nie powinieneś uczynić ani jednego kroku w kierunku obranego celu. Będzie widać jak na dłoni to wszystko, co może sprawić, że osiągnięcie twojego celu jest zupełnie niemożliwe.
    Powiem tak: dobrze, jeśli takie wahania się ujawnią, bo możesz się im przyjrzeć już na początku, znaleźć szybko argumenty im przeciwne i ruszyć dalej, pozostawiając je jak najdalej za sobą. One już swoją rolę odegrały. Ty idziesz dalej, bo wiesz dokąd i po co.
  2. Lęki – uczucia mocno zakorzenione w każdym z nas. Obawiać możesz się przeróżnych rzeczy. Możesz bać się ośmieszenia, porażki, zranień emocjonalnych albo fizycznych, utraty zainwestowanych pieniędzy, utraty powagi, krytyki ze strony najbliższych, swoich słabych stron, braku doświadczenia  i małej wiedzy. To też część twojej drogi do celu. Już wiesz, że to goście, którzy na pewno się pojawią, więc świadom tego, możesz uznać, że to tylko dowód na to, że idziesz właściwą drogą i jak poprzednio uznałeś, we właściwym kierunku. To przecież kolejny znak, że jak u każdego człowieka sukcesu, tak i u ciebie to zjawisko nastąpiło. Tak . Ci wielcy z książek i telewizji też się boją – jeszcze do  nich wrócę w kolejnych krokach.
  3. Blokady – to czysto techniczne elementy twojego dążenia do osiągnięcia celu. Blokadą może być brak pieniędzy na inwestycję, odmowa współpracy osób, na które wydawało się, że można liczyć, zmiana przepisów prawnych, nagłe załamanie się twojego zdrowia, problemy rodzinne, problemy w obecnej pracy, kradzież samochodu ( który akurat miał być użyty w nowym biznesie). To może być każda inna przeszkoda, o którą potykają się twoje nogi. To zewnętrzne przeszkody, z którymi musisz się uporać. Ale nie oznacza to wcale, że masz się wycofać, kiedy się pojawią. Ty po prostu już wcześniej wiesz, że mogą się pojawić i ich obecność tak bardzo cię nie zdziwi. Może się też okazać, że nie pojawią się w ogóle. I oby tak było zawsze.

Cóż, może się wydawać, że to przeszkody nie do przeskoczenia. Bo skoro masz się zmierzyć z tak wieloma potencjalnymi trudnościami, to czy w ogóle warto zabierać się za cokolwiek?

To zależy jak bardzo jesteś zdeterminowany. Jak bardzo chcesz osiągnąć wyznaczone cele. Ile jesteś w stanie poświęcić i jak wielkie jest w tobie samozaparcia i dystansu, który pomoże ci znieść próby zakończone niepowodzeniem i iść dalej.

Bieg przez płotki - jak pokonać przeszkody w drodze do celu

Im większy cel sobie wyznaczyłeś, tym większe mogą pojawić się przeszkody.

Jeśli któraś z nich okaże się nie do przejścia na ten czas, zajmij się innym elementem wdrażania planu realizacji celu. Może pojawi się coś, co będzie idealną dźwignią dla góry, która wcześniej wyrosła na twojej drodze.

Kiedy remontujesz mieszkanie, nie zakładasz chyba że obędzie się bez kurzu, brudu i niespodzianek w postaci popękanych płytek za szafką, zardzewiałych rur wymagających wymiany, przetartych kabli elektrycznych, które trzeba w tej sytuacji wymienić. To normalne. Wiesz jak pokonać przeszkody na drodze do celu, bo znasz je wcześniej, zanim się pojawią. Możesz się więc na nie przygotować, pozytywnie nastawić i skupić na ich pokonaniu.

Tak samo normalne są te trzy spowalniacze, które pełnią jednocześnie rolę nauczycieli na twojej drodze rozwoju. Uczysz się po prostu z nimi sobie radzić.

 

“Wyznacz sobie cel, który jest dość ambitny, byś w procesie jego realizacji stał się kimś, kim warto się stać.”

Jim Rohn – trener sukcesu i filozof.

 

To, o czy napisałem powyżej to progi na drodze życiowego rozwoju. Nawet jeśli w jednym momencie stracisz wszystkie dobra materialne, to nikt nie jest w stanie ci odebrać tego, kim stałeś się w czasie realizacji swoich celów. Nikt tego nie może odebrać.

Każda przeszkoda w drodze do celu, zmienia nas

Każdy nowy krok w stronę celu zmienia cię

Aby osiągnąć duży cel, robiąc kolejne kroki, będziesz się stawał kimś więcej niż jesteś teraz. Z każdy następnym dniem pracy nad realizacją celu, rozwijać będziesz kolejne umiejętności, przyjmować nowe postawy, nabierać nowych nawyków i zdolności. To wędrówka na szczyt człowieczeństwa, życiowej góry i życiowego zwycięstwa nad wcześniejszą niemożnością i bezsilnością.

Jeśli uznajesz istnienie Boga, pamiętaj, że On nie zrobi tego, co należy do ciebie. Każdy ma swój udział w przekopywaniu ogródka Twojego życia. Niekiedy wydaje się, że Bóg, czy Siła Wyższa powinna coś zrobić. On jednak dał ci ręce i rozum i to z twoim udziałem chce zmieniać twoje życie na lepsze.

Masz w sobie wystarczającą ilość mocy, mądrości i determinacji do tego, by osiągnąć wszystko, czego naprawdę chcesz. Uwierz w to, zauważaj to każdego dnia, a wtedy urośniesz. To jeden ze sposobów na rozwiązanie problemów. Tak mawiał T. Harv Eker

“Tajemnica sukcesu nie polega na tym, żeby unikać lub pozbywać się problemów;

tajemnica polega na tym, żeby tak urosnąć, aby się było większym od każdego problemu.”

 

Gdy już wiesz, jak pokonać przeszkody na drodze do celu, na koniec tego sporego dziś kroku, zadanie na wolny czas:

Usiądź, weź coś do pisania i stwórz listę 101 celów swojego życia. Niech dotyczą wszystkich możliwych aspektów.

Trudno będzie zrobić to od razu, dlatego możesz podzielić to zadanie na części. Kiedy ci się to uda, znajdziesz się w gronie 3% największych ludzi sukcesu. Jeśli chcesz dołączyć do grona jeszcze węższego – 1% najlepszych – wystarczy, że zapiszesz konkretne kroki, które pomogą ci osiągnąć zapisane cele, a następnie wdrożysz je do codziennej listy obowiązków, by je realizować.

Jeden krok dziennie w wyznaczonym kierunku na 100% sprawi, że w końcu dotrzesz tam, gdzie chcesz. Nie ma innej możliwości. Tylko rób go codziennie. Codziennie zrób coś, co przybliży się do życia z twoich marzeń.

 

Na podstawie: J.Canfield “Zasady Canfielda

Podziel się, jeśli uznasz, że warto 😉