Co zrobić, by lęk przed porażką nie zatrzymał cię na drodze do sukcesu

Zasada 14.

Przejrzyj jeszcze raz swoje plany i zacznij wcielać je w życie.

 

“Tym, którzy czekają, też może się coś trafić,

ale będzie to tylko to,co pozostawią ludzie czynu.”

Abraham Lincoln

Planowanie samo w sobie jest niemal konieczne, by dojść do wyznaczonego celu. Jeśli  jednak będziesz stać w miejscu tylko planując, nigdy tam nie dotrzesz. Kiedy zaczynasz działać, uruchamiasz proces prowadzący cie do celu. Zaczynasz być zauważany, ludzie oceniają i poddają krytyce efekty twojej pracy (choć przyjmowanie tego nie jest łatwe, to jednak jest dużą pomocą, by ustrzec się przez całkowitą porażką), ci,którzy mają podobne cele, przyłączają się do ciebie.

By osiągnąć sukces, musisz w swoim życiu robić to, co robią ludzie sukcesu, a oni bardzo szybko przechodzą do działania.

Popatrz na to, czego już się nauczyłeś, poznając 13 zasad. Wykorzystaj to, co już wiesz, co ustaliłeś, co wizualizujesz i wzmacniasz afirmacjami i…zacznij działać!

Jeśli naprawdę zależy ci na rozwoju – na pewno znajdziesz coś dla siebie. Kiedy ktoś chce ci dać 100 złoty, ale dzieli go od ciebie kilkadziesiąt metrów, nie weźmiesz go, jeśli będziesz stać i planować zdobycie tych darowanych pieniędzy. Musisz zrobić pierwszy, potem drugi i kolejny krok, by dojść do darczyńcy. Wtedy pieniądze znajdą się w twoich rękach. Nie czekaj, aż ktoś inny ci je przyniesie. To tobie ma zależeć na ich zdobyciu.

Blokady na drodze do sukcesu

Zastanów się:

Co powstrzymuje cię przed podejmowaniem określonych działań w codziennym życiu.

Może to lęk przed porażką, a może coś zupełnie innego.
 Wypisz je na kartce,  bo to może być coś, co powtarza się przy każdej okazji i sabotuje twoje plany i marzenia. Jeśli teraz powstrzymujesz się przed zrobieniem czegoś z obawy przed wyśmianiem, czy krytyką, to będzie to dla ciebie hamulcem w wielu innych sytuacjach.

 • Zacznij szukać sposobów racjonalnego przeskoczenia tych barier.
 • Zobacz, ile tracisz przez nie.
 • Przyjrzyj się, jak bardzo absurdalne są twoje obawy i – nie daj się zatrzymać:)
 • Poznaj zasady postępowania ludzi zadowolonych ze swego życia, pracy, z siebie. Ludzie, którzy żyją swoją pasją i dążą do życiowego sukcesu,  nie mogą się doczekać, kiedy zaczną coś robić w tym kierunku. Palą się niemal do pracy, do wdrażania nowych pomysłów.

Planowanie jest bardzo ważne, ale niektórym schodzi na nim całe życie. Czekają na ten idealny moment, dobry wiatr, drogę bez najmniejszego kamyczka i… stoją w miejscu, a właściwie cofają się , bo świat mknie do przodu, rozwija się, pomysły wdraża ktoś inny. Kiedy zaczynasz działać, szybciej się uczysz.

Przestań czekać na:

 • lepsze samopoczucie,
 • doskonały dzień,
 • natchnienie,
 • większą pewność siebie,
 • wiarę w swoje możliwości ( wzmocni się, gdy zobaczysz pierwsze efekty swoich działań!),
 • pojawienie się właściwej osoby,
 • bardziej przychylny układ gwiazd,
 • nowy rząd,
 • hossę,
 • dzień, w którym to ktoś inny coś Ci zaproponuje,
 • czyjąś odmianę,
 • aż dzieci “wyfruną” z domu,
 • aż pozbędziesz się obecnych problemów,
 • aż…  – sam wpisz swoje wymówki.

Jak pokonać lęk przed porażką

Lęk przed porażką – czy można się go pozbyć?

Porażka, to magiczne słowo, które dla wielu jawi się jako najtragiczniejszy moment w ich życiu – bo to przecież możliwość zmarnowania całego wysiłku, czasu, narażenie się na kłopoty, trudności, krytykę i śmiech innych. No i trzeba zaczynać od początku.

Czym tak naprawdę jest porażka?

To “upadek ku sukcesowi” – jak mawia Jack Canfield. To ważna lekcja na drodze do sukcesu. Uczymy się przecież całe życie metodą prób i błędów. Na porażkę nie naraża się tylko ten, kto nigdy nic nie robi. Choć wtedy jego życie jest jedną wielką porażką.Czyż nie?
Co to za życie, kiedy siedzi się ciągle w mysiej dziurze, czekając, aż ktoś rzuci albo upuści kawałek sera na podłogę?  Wtedy z wielkim strachem, podbiegamy, łapiemy, łapczywie zjadamy i uciekamy do dziury, narzekając, że tak mało, że mógł więcej, że ten świat jest niesprawiedliwy, że przecież mi się należy coś od życia. Znajdź własny magazyn sera! Znajdź sposób na jego produkcję, byś mógł zacząć go sprzedawać, sam chodząc syty.

“Twój zasób doświadczeń nigdy nie maleje; może natomiast rosnąć. To, że wiem tak dużo, wynika z tego, iż popełniam w życiu tak wiele błędów.”

Buckminster Fuller – matematyk,filozof, nigdy nie ukończył studiów, a otrzymał 46 tytułów doktora honoris causa.

Historia o porażce

By lęk przed porażką przestał blokować cię na drodze do sukcesu, a w twojej wyobraźni pojawił się obraz, który być może odmieni sposób widzenia pewnych rzeczy, pozostawiam cię z ulubioną historyjką Jacka Canfielda, do której ja również chętnie wracam i opowiadam, gdy mam tylko okazję. Pomaga mi też w relacjach z maluchami, którym dość często przecież coś nie wychodzi w uczeniu się życia.

To historia o pewnym naukowcu, który dokonał kilku bardzo ważnych, przełomowych odkryć medycznych. Któregoś razu rozmawiał z dziennikarzem, który zapytał go, dlaczego ten sądzi, że jest w stanie osiągnąć znacznie więcej niż przeciętny zjadacz chleba. Innymi słowy, co sprawiło, że tak bardzo wybił się ponad przeciętność i zostawił innych w tyle.

Naukowiec odparł, że wszystko zaczęło się od lekcji, jakiej udzieliła mu jego matka, gdy miał dwa lata. Chciał wziąć mleko, które stało w lodówce, lecz nie dość mocno chwycił butelkę i cała jej zawartość wylądowała na kuchennej podłodze. Jego matka, zamiast go zbesztać, powiedziała:

– Jak wspaniale nabałaganiłeś! Rzadko widuje tak ogromną plamę mleka. Cóż, co się stało, to się nie odstanie. Chcesz się trochę tym  pobawić, zanim posprzątamy?

Jasne, że chciał. Po kilku minutach matka powiedziała:

–  Wiesz kochanie, zawsze, gdy nabałaganisz, musisz to kiedyś posprzątać. To jak chciałbyś to zrobić? Możemy wziąć ręcznik, gąbkę albo mopa. Co wolisz?

Gdy wytarli rozlane mleko, powiedziała:

– To był taki mały, nieudany eksperyment, jak przenieść dużą butelkę mleka w dwóch  małych rączkach. Chodźmy na podwórze, nalejemy do butelki wody i zobaczymy, czy uda ci się przenieść ją bez upuszczania.

I poszli. Cóż za wspaniała lekcja! Naukowiec przyznał, że właśnie wtedy dowiedział się, że nie musi bać się popełniania błędów, ale że błędy są doskonałą okazją do tego, by nauczyć się czegoś nowego – a przecież właśnie o to chodzi w doświadczeniach naukowych.

Tamta butelka rozlanego mleka wprowadziła go na wieloletnią drogę uczenia się i dowiadywania nowych rzeczy dzięki doświadczeniom i badaniom – badaniom, które złożyły się na wiele słynnych na cały świat sukcesów i przełomowych osiągnięć medycznych!”

 

Na podstawie: J.Canfield “Zasady Canfielda

Jeśli uważasz, że warto - podaj dalej ;)